PROCEDURY EWAKUACJI
UCZNIÓW I PRACOWNIKÓW
ZESPOŁU PLACÓWEK EDUKACYJNYCH
W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM
Zapewnienie sprawnego przygotowania i przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji uczniów i nauczycieli i pracowników Zespołu Placówek Edukacyjnych w Nowym Dworze Mazowieckim w sytuacji wystąpienia zagrożenia.
Określa typ postępowania oraz uprawnienia i odpowiedzialność osób realizujących niezbędne działanie począwszy od stwierdzenia (możliwości wystąpienia) symptomów wskazujących na konieczność podjęcia czynności związanych z ewakuacją uczniów i nauczycieli z budynku.
Po przybyciu jednostki straży pożarnej lub policji, decyzję taką może nakazać jej dowódca.
1. W sytuacji zagrożeń pracownicy szkoły niezwłocznie informują Dyrektora Szkoły.
- Pokoju nauczycielskiego
Po godzinach pracy szkoły- w pierwszej kolejności powiadamia specjalistyczne służby ratownicze - stosownie do zagrożenia, a następnie informuje o zaistniałym zdarzeniu kierownictwo szkoły.
Zgodnie z decyzją Dyrektora Szkoły powiadamia odpowiednie służby, np:
Ściśle wykonuje polecenia Dyrektora Szkoły – kierującego ewakuacją, w tym:
W chwili ogłoszenia alarmu nauczyciel:
Pozostały personel szkoły, mający w chwili ogłoszenia alarmu w szkole kontakt
z uczniami, postępuje podobnie jak nauczyciele.
h) Obowiązki uczniów w przypadku ogłoszenia nakazu ewakuacji.
Każdy uczeń przebywający w klasie na zajęciach lekcyjnych, na boisku, korytarzu, świetlicy, bibliotece lub jadalni szkolnej, po usłyszeniu sygnału alarmu ewakuacyjnego powinien zachować bezwzględny spokój, ciszę oraz bezwzględnie stosować się do poleceń nauczyciela lub pracowników szkoły w tym:
W KAŻDYM PRZYPADKU PRACOWNIK, KTÓRY JAKO OSTATNI OPUSZCZA BUDYNEK, SPRAWDZA, CZY WSZYSCY OPUŚCILI POSZCZEGÓLNE SALE ORAZ POKOJE.
W pierwszej kolejności należy ewakuować osoby z tych pomieszczeń w których powstał pożar (lub wystąpiło zagrożenie) lub które znajdują się na drodze rozprzestrzeniania się ognia oraz pomieszczeń w których wyjście lub dotarcie do bezpiecznych dróg ewakuacji może zostać odcięte przez pożar lub zadymienie.
Jeśli zagrożenie powstało w czasie przerwy: